Buxton Festival Fringe presents 2010 awards

Fringe Chair Stephanie Billen with 'If I Were Me' stars, Jack Ashcroft (left) and Dan D'Henin (Credit: Ian Parkes) PRESS RELEASE: For immediate release July 25

Buxton Festival Fringe presented its eagerly awaited Fringe Awards on Sunday, July 25 in the Fine Dining Room at the Dome, home of Fringe sponsor, the University of Derby Buxton.

Chair Stephanie Billen welcomed the Deputy Mayor of High Peak, Councillor Stewart Young, his mother, Ann Young, a former Mayor herself, Fringe and Festival founder Malcolm Fraser, and Fringe supporter Trevor Osborne to the event. She also praised the high standard of entrants to this, the 31st Buxton Fringe: "I love giving out awards, but I am also aware of the many excellent artists and performers who may end up disappointed. We admire all the entrants tremendously and the awards are about thanking everyone who has taken part."

Two of the biggest events ever staged under the Fringe banner were honoured - the hugely popular Buxton Military Tattoo (winning in the Other Events category) and the Buxton Art Trail, showing over 70 artists in 34 different locations won the Visual Arts event prize.

In the much sought-after theatre categories, Bordello Theatre Co's Tales from the Black Jack won in the Production category, with its actor Alex Moran being rewarded for his performance. A late entry into the Fringe, If I Were Me, won for Youth Production, while Robert Hamilton received the Young Actor award for his performance as the guilt-ridden barman in Sketch theatre company's Threads.

Award winners receive free entry to next year's Fringe, plus certificates. The full list of nominations is as follows, with the winners printed in bold:


Small ensemble

Fordante: Exciting Film and Light Classical Music
Bright Cecilia: Forbidden Sacred - Music for an English Cavern
Selfmade Music: Seachanges
Liath Hollins & Kathryn Lewis: String & Song: Secrets of the harp

Large ensemble

City of Manchester Opera: Carmen - Concert Version
High Peak Orchestra: Concert
Amaretti Chamber Orchestra: Highly Recommended
Tideswell Male Voice Choir: The Tideswell Male Voice Choir Show

Most enjoyable

Ensemble MDCX: Monteverdi Vespers of 1610
Burbage Primary School: Music Event (joint winner)
String & Song: Secrets of the Harp
Derbyshire City & County Youth Orchestra: Summer Residential Course Concert
Tideswell Male Voice Choir: The Tideswell Male Voice Choir Show (joint winner)


Bernadette de Cent (Gill Sweeting and Not the Blue Cheese Tarts)
Keith Smith: (Jake Thackray Rides Again)
Margaret Ferguson (An Evening with Africa's Lady of Song)
Anne L Ryan (Moving Tone: One Heart Sings)
Susie Self (Selfmade Music - Seachanges)

Solo instrumentalist

Jonathan Ellis (Concert Pianist: A Piano Cavalcade)
Oliver Nelson (Violin Solo, High Peak Orchestra: Concert)

New music writing

Phil Mountford (Fordante: Exciting Film & Light Classical Music)
Anne L Ryan (Moving Tone: One Heart Sings)
Nicholas Simpson (Amaretti Chamber Orchestra: Highly Recommended)



The Crozzy Show: Crozzy
How To Survive a Zombie Apocalypse: After Dark
The Man who Cannot Lose: Lab Monkey Productions

Individual performance

Andrew O'Neil: Best medicine & Underground Events
Gerry Howell: The Fantastic Reality of Frederick Goodge
Helen Keen: It is Rocket Science! V2
James Sherwood: One Man & His Piano
Phil Buckley: Jokes Not Included
Kent Valentine: Fablemonger


Buxton Day of Dance: Chapel-en-le-Frith Morris Men)
Encarna Dance Presents Unquiet: Kerry Allsop and Gemma Collard-Stokes
Spiltmilk Say Dance: Spiltmilk Dance


Weekend of Film: Buxton Film

For Families

The Clock Master: Sparkle and Dark's Travelling Players
Misdirected: High Jinx
The Rainbow Under the Sea: The REC Drama School
Turned Out Nice Again!: Little Pixie Productions

Spoken Word

Seven Deadly Sins: Sophie Snell
Stranger than Fiction: David Allen
Bedtime Stories: Hendrick's Gin and 40 winks
What Holy Cow is This?: Psychicbread

Street Theatre

Music Theatre: Landau Forte Youth Theatre
Shakespeare Jukebox: Alex, Maria & Paul - Buxton Drama League



454 Grams: Milk Theatre
Bane: Whitebone Productions
Burton's Last Call: Dotted Line Productions
Hotel Europa: inprocess collective
The Inconsistent Whisper of Insanity: Black Box Theatre Co
Love and Other Magic Tricks: standnotamazed
No View From the Window: Tangled Web Productions
School Ties: The REC Theatre Company
Somewhere Between Six and Seven: Too Vague Players and Blue Dragonfly Productions
Tales from the Black Jack: Bordello Theatre Co

Young drama production

If I Were Me: Fiction
Chatroom: Shadow Syndicate
The Morning After the Night Before: Craft Youth Theatre
Wyrd Sisters: Imagine


Joe Bone (Bane/Bane 2)
George Telfer (Richard Burton: Burton's Last Call)
Martin Beard (Don Juan)
Fiona Paul (Jackie: The Last Laugh)
Rebecca Mahon (Louise: No View From the Window)
Alexandra B Harris (Anna: Reverie)
Alice de Cent (Brenda/Australian Teacher: School Ties)
Steph Green (Katie: Somewhere Between Six and Seven)
Alex Moran (Croupier: Tales from the Black Jack)

Young actor

Dan D'Henin (Eddie: If I Were Me)
Laura Stafford (Laura: Chatroom)
Gabrielle Monaghan (Simon: School Ties)
Robert Hamilton (Liam: Threads)
Natalie Bell (Grace: Threads)
Robin Leigh (Lucy & Girl: Threads)
Lucy Jones (Granny Weatherwax: Wyrd Sisters)
Ben Palmer (Peter: The Zoo Story)
Aaron Price (Jerry: The Zoo Story)

Visual Arts


Buxton Art Trail 2010: BAT
Earthworks - New Ceramics by 5 Potters
Connections: Suzanne Pearson
Derbyshire Open 2010: Buxton Museum & Art Gallery
Great Dome Art Fair: Peak District Products
Mirrorfragmentecho: Adrienne Brown and Langley Brown


Jan Lewis-Eccleston
Louise Jannetta
Adrienne Brown
Lucy Palmer

Other Events

Buxton Military Tattoo in the Dome: Derbyshire Committee of ABF The Soldiers' Charity
Close up Magic Evening: High Peak Magicians' Society
The World's Greatest Walking Tour of Buxton: Three's Company

New writing

Sophie Snell (Seven Deadly Sins)
Louisa Ashton (The Clock Master: Sparkle and Dark's Travelling Players)
Lizi Ashcroft (If I Were Me: Fiction)
Ben Aitken (J and C: Candid Theatre)
Tom Crawshaw (Reverie: Three's Company)
Sarah Weston (Somewhere Between Six and Seven: Too Vague Players and Blue Dragonfly Productions)
Richard Holdsworth (Tales from the Black Jack: Bordello Theatre Co)

Spirit of the Fringe

Buxton Drama League: Act One Writing Competition for the Fringe