2019 Fringe Nominations and Awards

At the end of each Fringe we recognise excellence at our prestigious Awards Ceremony. Our archive page shows winners from past years. We list current award winners and nominees below:

Comedy

Event

DANIEL NILS ROBERTS: THE HISTORY OF THE WORLD IN 1 HOUR - Daniel Nils Roberts
KATE BUTCH IN WUTHERING SHITES - Kate Butch - AWARD
LADIES ANTEBELLUM: A MIGHTY FINE ADVENTURE - The Dead Secrets
RAPHAEL WAKEFIELD: WENGERBALL - Raphael Wakefield

Individual

ALFIE MOORE: FAIR COP UNLEASHED - Alfie Moore
ARCHIE HENDERSON: JAZZ EMU - Archie Henderson
MAISIE ADAM: WORK IN PROGRESS - Maisie Adam - AWARD
NATHAN CASSIDY: OBSERVATIONAL - Nathan Cassidy
NICK HORSEMAN: THE RHYME SCHEME - Nick Horseman
A TENSION TO DETAIL by Gerard Harris - That's Enough Drama

Dance

BUXTON DAY OF DANCE 2019 - Chapel-en-le-Frith Morris
HAVANA NIGHTS - Wallflower Dance - AWARD

For Families

HERE BE DRAGONS! - Babbling Vagabonds Storytelling Theatre - AWARD
HEY DIDDLE DIDDLE - Goblin
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM - IN THE PARK - Rubbish Shakespeare Company

Music

Small Group/Ensemble

11 REASONS - Egriega - AWARD
THE BLUES TRAIN - Friends of Buxton Station
FLUTE & PIANO RECITAL - Rachel Johnson & Jemima Palfreyman
STRUNG OUT: A HISTORY OF ROCK GUITAR - Kenny Robertson
TEA TIME CHAMBER TREAT - Cheshire Chamber Collective

Large Ensemble

CCYO SUMMER CONCERT 2019 - Derbyshire City & County Youth Orchestra - AWARD

Solo Instrumental

Alex Clarke - 11 Reasons
Chris Woods - THE CHRIS WOODS GROOVE ORCHESTRA - AWARD
Eden Walker - EDEN WALKER PIANO RECITAL
Yukyung Na - ORCHESTRAL CONCERT
Jonathan Ellis - PIANO RECITAL

Vocal Performance

ACAPPELLA AND CAKE - Ordsall Acappella Singers - AWARD
BUXTON STUDIO CHOIR SUMMER CONCERT - Buxton Studio Choir
Holly Marland - EARLY MUSIC CONCERTS - Partita
AN EVENING WITH CATHY RIMER - Cathy Rimer
Joel Harrison - SUMMER THYME - Serpentine Community Farm

Spoken Word

ANNA SEWARD: WOMAN OF ENLIGHTENMENT - Discover Buxton Tours
A BEAUTIFUL WAY TO BE CRAZY - Genevieve Carver and The Unsung - AWARD
BETWEEN YOU AND ME - Ian McMillan & Luke Carver Goss
FERN HILL AND OTHER DYLAN THOMAS - Theatre Tours International Ltd
A MOMENT OF RURAL WALKING - Georgina Watson
WHITE LIGHT WHITE PEAK (PARTS 1 & 2) by Simon Corble - Found Theatre/Simon Corble

Street Theatre

THE SHAKESPEARE JUKEBOX - Buxton Drama League - AWARD

Theatre

Production

ONCE UPON A TIME IN TRIESTE - Silver Pine Productions
WITHOUT MALICE OR ILL WILL - Hand On The Tap
JORDAN - Easy Company
THE RIOT ACT - Breathe Out Theatre
JEFFREY BERNARD IS UNWELL - Sudden Impulse Theatre Company
SOAPBOX RACER - Ben Schwarz - AWARD
FUNNY IN REAL LIFE - Helen Rutter & Rob Rouse
RUBY & CEDAR - Fishhouse Theatre

Actor - Female

Corinne Coward - CONTRACTIONS by Mike Bartlett - Buxton Drama League
Sara Gray - JORDAN - Easy Company - AWARD
Sarah Gordon - ONCE UPON A TIME IN TRIESTE - Silver Pine Productions
Gillian English - SHE WOLF - Gillian English
Grace Cordell - SOAPBOX RACER - Ben Schwarz
Aisling Lally - WHITE NURSE - JustOut Theatre

Actor - Male

Karl Bownas - ONCE UPON A TIME IN TRIESTE - Silver Pine Productions
Ray Castleton - WITHOUT MALICE OR ILL WILL - Hand On The Tap - AWARD
Phil Malkin - JEFFREY BERNARD IS UNWELL - Sudden Impulse Theatre Company
Christopher Ward - THE RIOT ACT - Breathe Out Theatre
Martin Beard - ZUGZWANG by Duncan Battman - REC 30 Minute Theatre Co
Dean Gregory - DEBRIS by Dennis Kelly - Despite The Monkey

Youth Production

LEGALLY BLONDE THE MUSICAL - Mad Hatters Music Youth Group
SMALL FRY - REC Youth Theatre Company
TOMORROW I'LL BE HAPPY - Shadow Syndicate
ZERO FOR YOUNG DUDES by Alistair McDowall - REC Youth Theatre - AWARD

Youth Actor

Caitlin MacNamara - LEGALLY BLONDE THE MUSICAL
Isabelle Milner - TOMORROW I'LL BE HAPPY
Molly O’Neill - LEGALLY BLONDE THE MUSICAL
Annie Wallis - LEGALLY BLONDE THE MUSICAL - AWARD

New Writing (awarded across categories)

Paul Cromford - THE ANCIENT PULL (THIS LUNAR BEAUTY) - Paul Cromford
Anna Girolami - ONCE UPON A TIME IN TRIESTE - Silver Pine Productions - AWARD
Rob Johnston - THE RIOT ACT - Breathe Out Theatre
Alison Dunne - RUBY & CEDAR - Fishhouse Theatre
Mike Brown - SIR HENRY IRVING AND THE BELLS - Stage Three
Ben Schwarz - SOAPBOX RACER - Ben Schwarz

Visual Arts

Event

BUXTON ART TRAIL 2019: THE BUXTON BIENNALE! - Buxton Art Trail - AWARD
BUXTON PHOTO CHALLENGE 2019 - Chapel Camera Club
THE DERBYSHIRE OPEN 2019 - Buxton Museum and Art Gallery
THE GREAT DOME ART FAIR - Peak District Artisans
UNTITLED, THE DEEP SLEEP - Hampton-Studio

Artist

Frances Boaler for paper sculptures - 2019 ART EXHIBITION - Burbage Art Group
Fiona Jubb for bees - ACTS OF MAKING - The Green Man Gallery Resident Artists
Paul Tavernor for horse sculptures - BUXTON ART TRAIL 2019: THE BUXTON BIENNALE! - Buxton Art Trail
Caroline Chouler-Tissier for Broken Circles/Genetic Inheritance - BUXTON ART TRAIL 2019: THE BUXTON BIENNALE! - Buxton Art Trail - AWARD
Pam Smart for various exhibits across the Fringe
Eva Juusola for sketchbook and painting - THE BUXTON SPA PRIZE EXHIBITION 2019 - The Buxton Spa Prize
Roz Hamer for Capture a Moment in Time, 100 Hands - THE DERBYSHIRE OPEN 2019 - Buxton Museum and Art Gallery
Sue Prince for interactive canvas painting - THE GREAT DOME ART FAIR - Peak District Artisans

Spirit of the Fringe

SUMMER THYME - Serpentine Community Farm - AWARD

John Beecher Memorial Award

(for original, challenging work with high production values)

DEBRIS by Dennis Kelly - Despite The Monkey - AWARD

Special Fringe40 for Long Service Award

Partita - AWARD

Special Fringe Chair Award

Discover Buxton Tours - AWARD